Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Noci s nepřítelem

Jak žít po boku trvale nebezpečného Ruska

Západ netuší, jestli to Putin myslí s invazí na Ukrajinu vážně, nebo blafuje. Podle některých komentátorů si Evropané myslí, že to Putin vážně nemyslí, zatímco Američané si myslí, že myslí. Podle jiných je to naopak právě americký prezident Biden, kdo si myslí, že to tak Putin vůbec nemyslí, a proto hraje tvrdě a snaží se ho dotlačit do situace, kdy se bude muset odkopat. Ani autor textu není chytřejší a netuší, jaké přesně jsou plány vládce Kremlu s Ukrajinou. V jistém smyslu to ale vlastně pro další přemýšlení o vztahu k Rusku ani není důležité.

I k Rusku vstřícnější části Západu totiž musí být v tuto chvíli jasné, že Putin už svou masku odhodil, tedy pokud vůbec nějakou nosil. Rusko, hromadící vojáky a těžkou techniku na ukrajinských hranicích, dává ve svých požadavcích jednoznačně najevo, že není spokojeno s významem a rolí, jakou v současném světě hraje. Požaduje výslovně revizi výsledků studené války a žádá návrat k rozdělení Evropy na sféry vlivu, bez ohledu na to, co si státy a státečky v oněch sférách myslí. Západ líčí Moskva jednoznačně jako nepřátelský blok, jehož rozpínání je nutné zamezit i za cenu nasazení „vojensko-technologických prostředků“. Rusko je zkrátka nezakrytě neklidnou, nespokojenou zemí, jež se už nijak netají touhou dostat opětovně pod mocenský dohled prostor až k německým hranicím. To je základní situace dneška, která sice není nová, již dlouho ale nebyla tak zjevná a jednoznačně nasvícená.

Sjednotitel

Ve hře není „pouze“ Ukrajina,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.