Západ netuší, jestli to Putin myslí s invazí na Ukrajinu vážně, nebo blafuje. Podle některých komentátorů si Evropané myslí, že to Putin vážně nemyslí, zatímco Američané si myslí, že myslí. Podle jiných je to naopak právě americký prezident Biden, kdo si myslí, že to tak Putin vůbec nemyslí, a proto hraje tvrdě a snaží se ho dotlačit do situace, kdy se bude muset odkopat. Ani autor textu není chytřejší a netuší, jaké přesně jsou plány vládce Kremlu s Ukrajinou. V jistém smyslu to ale vlastně pro další přemýšlení o vztahu k Rusku ani není důležité.

I k Rusku vstřícnější části Západu totiž musí být v tuto chvíli jasné, že Putin už svou masku odhodil, tedy pokud vůbec nějakou nosil. Rusko, hromadící vojáky a těžkou techniku na ukrajinských hranicích, dává ve svých požadavcích jednoznačně najevo, že není spokojeno s významem a rolí, jakou v současném světě hraje. Požaduje výslovně revizi výsledků studené války a žádá návrat k rozdělení Evropy na sféry vlivu, bez ohledu na to, co si státy a státečky v oněch sférách myslí. Západ líčí Moskva jednoznačně jako nepřátelský blok, jehož rozpínání je nutné zamezit i za cenu nasazení „vojensko-technologických prostředků“. Rusko je zkrátka nezakrytě neklidnou, nespokojenou zemí, jež se už nijak netají touhou dostat opětovně pod mocenský dohled prostor až k německým hranicím. To je základní situace dneška, která sice není nová, již dlouho ale nebyla tak zjevná a jednoznačně nasvícená.

Sjednotitel

Ve hře není „pouze“ Ukrajina,…

1_obalka_R6
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R6
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte