Olafu Scholzovi do berlínského kancléřství dopomohlo umné napodobování vyčkávacích metod a obecné rétoriky jeho předchůdkyně Angely Merkel, které u německých voličů slaví úspěch. V těchto týdnech ale nový kancléř poznává, že když dva dělají totéž, tak to není totéž – zvláště pak v mezinárodní politice.

Scholz vyvolal pozdvižení, když v prosinci označil plynovod Nord Stream 2 za čistě ekonomický projekt, který nechce vtáhnout do debaty o možných sankcích za ruskou agresi proti Ukrajině. Byla to přitom jeho předchůdkyně, která tutéž frázi roky opakovala a stavbu plynovodu – pouhý rok po ruské okupaci Krymu – odsouhlasila. Též za to schytala kritiku, ale nebyla to taková smršť, která se ze světových médií a sociálních sítí minulý týden vyvalila na Scholze a jeho kabinet.

Kancléře samozřejmě netřeba litovat, na to je příliš zkušeným politikem a komunikace jeho vlády směrem ke spojencům byla v minulých týdnech příšerná. Je zvláštním paradoxem, že si německá politika plně uvědomuje ohrožení globálního klimatu, diskutuje o něm a odváží se k velmi ctižádostivým řešením – ovšem před rychlými proměnami globální politiky zavírá oči. Asi i proto, že poválečné Německo během dekád strávených pod americkým bezpečnostním deštníkem nemuselo příliš důsledně promýšlet rozpory mezi ekonomickými zájmy a bezpečnostními riziky. Nedostatek širších veřejných debat o vztazích s Ruskem a dalších geopolitických výzvách, které byly například v loňské předvolební kampani zcela okrajovým tématem, se…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte