Pokaždé když se v češtině objeví nové cizí slovo, chvíli trvá, než se jeho podoba ustálí. Například když se před dvěma lety začal z Číny přes italskou Lombardii šířit po Evropě a do zbytku světa nový koronavirus, jedním z nejfrekventovanějších slov toho roku pak byl název pro onemocnění, jež tento zákeřný virus způsobuje – covid-19.

V českých médiích se zpočátku tenhle výraz vyskytoval v několika podobách: COVID-19, covid-19, Covid-19, covid 19 či covid19. Která varianta se nakonec ujala, dnes už víme, především kvůli tomu, že covid-19 zatím z našich životů nezmizel. Zajímavé je i to, že na jaře 2020 jasně převažovala v médiích nesklonná podoba: „pandemie covid-19“, „boj s covid-19“ atd. Po pár týdnech se ale nejprve v mluvených projevech a poté i v psaných jednoznačně prosadilo skloňování („boj s covidem-19“) a dnes už je tato varianta podle Internetové jazykové příručky jediná správná.

Do češtiny však neustále proniká spousta cizích slov, aniž by byla doprovázena tak tragickou událostí, jakou je pandemie infekční choroby. Někdy stačí název zahraniční firmy – třeba když se Mark Zuckerberg nedávno rozhodl, že firmě, která zastřešuje Facebook, ale také Instagram, WhatsApp či Oculus, dá nový název – Meta.

Některá média se s otázkou, zda skloňovat, či neskloňovat tento název, vypořádala tak, že jej spojila s opěrnými obecnými jmény typu „firma“ nebo „společnost“, například „logo společnosti Meta“. To je však příliš dlouhé a zejména do zpravodajských textů se…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte