Kultura

Vlak šílenství

Kazaňská rodačka (1977) už několikrát psala o lidech na hraně šílenství. Poslední zbytky rozumu se snažila neztratit tatarská hrdinka jejího románového debutu Zulejka otevírá oči, kterou začátkem třicátých let bolševici vyhnali na Sibiř. Najít logiku v okolní realitě se pokoušel učitel, který jako povolžský Němec v dalším románu Děti Volhy vzdoroval plánované deportaci. A nepředstavitelným mezním situacím je vystaven i hrdina její třetí knihy, jež nyní v češtině vyšla pod titulem Vlak do Samarkandu.

Voják Rudé armády Dějev má v roce 1923 dostat vlakem z Kazaně pět set bezprizorních dětí, které by jinak zahubil hladomor. Cílem je Samarkand, kde je prý jídla dost. Trasu dlouhou přes čtyři tisíce kilometrů mu pomáhá zvládat „ideově pevná“ lidová komisařka Bílá. Nejde však jen o to, kde pro děti sehnat boty, aby se v mrazu vůbec dostaly na nádraží, mléko pro nemluvňata a maso pro hladem opuchlé sirotky. Jak zvládat agresivitu ve vlaku sunoucím se krokem po kolejích, jak se vypořádat s bandity po cestě, korupcí prostoupeným systémem a úmrtností. Jde hlavně o to, zda a jak Dějev může zvládnout rostoucí šílenství, které se ho zmocňuje – stejně jako celého národa uvězněného v totalitním běsnění.

Guzel Jachina v Moskvě vystudovala scenáristiku a na jejích fikčních románech postavených na reálných základech je to čím dál víc vidět. Novinku vydanou v originále loni v Rusku jako by už psala přímo pro filmaře. Drama buduje pomocí drtivě silných obrazů…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte