New Italian Government: 'Bell Ceremony' at Chigi Palace in Rome, Italy - 23 Oct 2022
Znám názory Petra Fialy a myslím, že navážeme dobrou spolupráci v EU. (Nová italská premiérka Giorgia Meloni) • Autor: Profimedia

Petr Fiala asi spoustu lidí překvapil, když před několika dny ohlásil nové spojenectví mezi českou, polskou a italskou vládou. Novinku oznámil na stránkách italského deníku La Stampa, který linku Varšava – Praha – Řím nazval „osou“. Reminiscence na druhoválečnou Osu, fašistický blok Berlín – Řím – Tokio, a fakt, že do čela Itálie právě usedla žena, která se v mládí hlásila k odkazu fašismu, vyvolaly rozruch a rychlý odsudek nápadu. Polsko-česko-italská iniciativa si přitom zasluhuje prozkoumat. Platí to ale z jiných důvodů než kvůli mladickému okouzlení italské premiérky Mussolinim.

Ta otázka se nabízela

Fiala nepřekvapil jen uživatele českých sociálních sítí, ale i bruselského zpravodaje deníku La Stampa. Giorgia Meloni byla předminulý pátek uváděna do funkce a Marco Bresolin se chtěl zeptat Fialy, který byl zrovna v Bruselu na summitu EU, jak konzervativní lídři naloží s novou situací, kdy má jejich společná platforma, Evropští konzervativci a reformisté (ECR), poprvé tři premiéry mezi lídry EU.

Šéf české vlády poskytl italskému zpravodaji krátký rozhovor po konci summitu. „Neměl jsem žádné informace o tom, že by politici něco chystali. Jen jsem to zkusil. Připadalo mi, že ta otázka se nabízela,“ popsal Respektu několikaminutovou schůzku Marco Bresolin.

Fiala nejprve řekl, že se s Giorgií Meloni opakovaně setkal a její názory jsou mu známé. „Musíme vytvořit formát pro koordinaci našich pozic,“ pokračoval český premiér. „Myslím, že to bude prospěšná věc.…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte