42-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Všechno má své meze. Od rozpoutání ruské agrese proti Ukrajině uběhlo bezmála osm měsíců. Zima se blíží. Ceny stále rostou. Lidé umírají. Debata o možné proměně války v jaderný konflikt s těžko představitelnými důsledky je slyšet stále častěji. Nezašlo to všechno nějak příliš daleko a nenastal čas zatáhnout za záchrannou brzdu dříve, než bude pozdě? Pokušení nějak zmírnit rostoucí tlak je stále naléhavější. Prezident Macron tak preventivě oznamuje, že Francie nebude na případný jaderný útok Ruska proti Ukrajině reagovat s využitím vlastního nukleárního arzenálu. V médiích se objevují varování o tom, že eskalace konfliktu vede do spirály, z níž možná není úniku. Pokušení zařadit zpátečku posiluje svými jadernými výhrůžkami Vladimir Putin, který teď Evropanům s prvními chladnými dny podzimu nabízí, že jim rád pošle zbytkem zničeného plynovodu potřebný plyn, pokud dostanou rozum a přestanou podporovat Ukrajince v jejich úspěšném odporu proti brutální ruské invazi.

Možná nejdiskutovanější důkaz, že výše zmíněné pokušení zabírá, je návrh mírového řešení miliardáře Elona Muska. Ukrajina by se podle něj měla vzdát Krymu, na dalších okupovaných územích by mělo proběhnout férové referendum pod dozorem OSN, Ukrajina by se měla zavázat k neutrálnímu statusu. To vše výměnou za mír a stabilitu, za vyvanutí hrozby nukleárního armagedonu. Není to ani trochu povedený návrh, Kyjev ho rázně odmítl a Moskva naopak nadšeně vychválila, což samo o sobě svědčí o jeho „vyváženosti“. Přesto ale,…

1_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte