41-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česká veřejnost si za poslední roky zvykla na divnou věc: má prezidenta, vlastně s ním ale moc nepočítá. Neočekává, že promluví v covidové krizi, že připomene výročí listopadu 1989 či srpna 1968 nebo že včas zareaguje na ruský teroristický útok ve Vrběticích. Naopak nelze přeslechnout uspokojení, že hlava státu usazená kdesi v Lánech mlčí.

Čím víc se ale blíží konec Miloše Zemana na Pražském hradě (už jen pět měsíců), tím neodbytněji se hlásí o slovo seznam úkolů, které čekají na příští hlavu státu: pomoci vládě a celé společnosti zvládat těžkosti spojené s válkou na Ukrajině, brzdit populistické tendence v parlamentu, pokusit se aspoň trochu zasypat příkopy uvnitř rozdělené společnosti, bránit politickému vzestupu radikálů, brát vážně novodobé hrozby typu fake news. Zdůrazňovat to, čeho se v Zemanově éře výrazně nedostávalo – nejlepší havlovské tradice jako posilování demokracie a právního státu či odpovědnost Česka za řešení globálních problémů.

Soupis zní možná složitě, nároky vypadají nakynutě, v praxi ale nemusí jít o moc víc než o vědomí polistopadové cesty ke svobodě, slušnost, otevřenou mysl a odpovědnost bez populistických proklamací typu „tahle země je naše“. Jasný favorit na tuhle práci i tři měsíce před prvním kolem voleb chybí.

Šance SPD?

Jedním z důvodů je i to, že vládní uskupení Spolu minulý týden sdělilo, že nakonec nenašlo člověka, kterého by mohlo do boje o prezidentský úřad vyslat, a podpoří tedy trojici, která již předvolební kampaň dělá…

1_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte