Národní park Šumava
Všechno jak má být. (Obnovené mokřady nad Modravou) • Autor: Milan Bureš

Nevypadá to vůbec dobře. Za Prahou jsou oblaka ještě vysoko. Mezi Plzní a Klatovy se dolní hranice oblačné pokrývky začíná povážlivě přibližovat k zemi. Před Železnou Rudou se samočinně spouštějí stěrače a na přístrojové desce auta začíná blikat varování před možným náledím. Čtyři stupně Celsia teď, v první půlce září? To už se mrholení začíná měnit v solidní déšť.

A ten nepřestává. Prší a je zima. Voda kape ze stromů a prýští pod nohama. Nohy kloužou po mokrých kamenech, po nasáklém mechu a kluzkých větvích po bahně ujíždějí z prudkého kopce. „Do p***e,“ zazní přidušeně, když další lidské tělo dopadne s dutým úderem na zadek. Psa by do téhle sloty nevyhnal.

Lidem se tu ale zjevně líbí. Kdokoli z nás by se mohl jednoduše na místě otočit a jít se domů usušit. Místo toho tato podivná zhruba dvacetičlenná skupinka zarputile putuje lesem v pláštěnkách a holínkách, s krumpáči a lopatami přes ramena a s plastovými kbelíky v rukou. Jsou tu mladé slečny z Prahy, starší dámy z Plzně i rodinné výpravy. Někteří přijeli vlakem, jiní v luxusním autě. Za krk jim teď všem teče voda a holínky vydávají neslušně mlaskavé zvuky. Ze všeho nejvíce vypadáme jako permoníci odsouzení k nuceným pracím v pochmurné vodní říši.

Ve skutečnosti jsme na Šumavě dobrovolně a hnusné počasí nás zjevně nezastaví. Nacházíme se nad obcí Nová Hůrka a namáhavě teď klopýtáme lepkavě mokrým porostem k potoku, který se jako had vlní zdivočelým lesem. Což je novinka, protože ještě před rokem tady tenhle potok…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte