Jak vám chutná? Zima, že? A jak se jmenuje pejsek? V poslední době není lehké najít bezpečná témata pro konverzaci – vždycky se řeč stočí na něco výbušného, na feminismus, globální oteplování, očkování a omikron. Starý kamarád práskne dveřmi, babi křičí na dědečka, teta štká a pejsek štěká. Pojďme si tedy povídat o něčem bezproblémovém a neutrálním. Co třeba vědecké vynálezy? Například grafen, zázračný materiál s velkou budoucností.

Tak tedy, slyšeli jste už o grafenu? Jedná se o tenkou vrstvu uhlíku, která má sílu jednoho atomu, tedy asi jako jedna miliontina lidského vlasu. Jeho vlastnosti jsou pozoruhodné – je silnější než ocel, pružnější než jakýkoli známý materiál, elektřinu vede lépe než měď a stejně dobře vede teplo. Taky skvěle filtruje. A tak dále.

Vynalezli ho Andre Geim a Konstantin Novoselov na Manchesterské univerzitě. Hraví profesoři vzpomínají, jak jednou v pátek odpoledne začali za pomoci tuhy z tužky a lepicí pásky vytvářet stále tenčí vrstvy grafitu, což může každý kdykoli zopakovat, viz návody na YouTube – a byl z toho grafen a v roce 2010 Nobelova cena za fyziku.

Pozoruhodné, že? Od té doby vědci pátrají, k čemu by se grafen mohl hodit. A zjistili, že ke všemu. Na lepší čipy, baterie, superlehká a odolná kola, na formuli i na telefon, který se dá srolovat do kapsy. Taky v medicíně na filtry, implantáty nebo jako nosič, který donese lék přímo k nemocné buňce. Jako když pejsek aportuje. To je zábavná konverzace, že?

Až dosud se spíš zkoumalo,…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte