Kultura

Vyprávět a přežít

Billy O’Callaghan (1974) patří k mladší generaci irských prozaiků, avšak na rozdíl od nich se nehlásí k žádné avantgardě. Píše v tradici smutných, ale zároveň „hezkých“ příběhů tak, jak ji před půlstoletím inicioval William Trevor a ze současných autorů dobrousil Colm Tóibín. Platí to o jeho románu Náš Coney Island, subtilním brooklynském příběhu dvou „věčných“ milenců, který autorovi zajistil post „irského objevu“ a řadu překladů; česky vyšel loni. A stejně tak o nedávno uvedeném Doživotí, jež se na ostrovech objevilo přesně před rokem.

O’Callaghan pochází z pracující třídy a nemá vyšší vzdělání. Talent povídkáře a romanopisce opírá o umění naslouchat – a tady hltal příběhy z babiččina mládí. Ty ho pak dovedly k zájmu o rodinnou historii, načež s pomocí sestry shromáždil osudy dalších dvou předešlých generací. Na jejich základě potom vznikla „slupka fikce překrývající značné množství faktů a pravdy“ – sága sestávající ze tří sekcí podaných v ich-formě babičkou Nellie, pradědečkem Jerem a prababičkou Nancy. Rodinná kronika mapuje jak vztahy, tak tlaky okolí. Točí se kolem tíživé chudoby a každodenního boje o přežití a její základní tón je tak v zásadě pochmurný, ale nabízí i poetické momenty a probleskuje jí pocit naděje pramenící z toho, že vše je propojeno: v nastupujícím pokolení se odráží nejen fyzické i povahové rysy, ale i minulé utrpení, zároveň se skrze ně stáváme tím, kým jsme.

Jak autor přesvědčivě a empaticky ukazuje, v pasti bídy se od dob…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte