Kyjev vypadal na první pohled podivně normálně. Po městě byly tu a tam roztroušené barikády, na ulicích ale bylo většinou rušno, doprava proudila, obchody byly otevřené a restaurace plné. K dostání byla francouzská vína, americké energetické drinky a švýcarská čokoláda. Město vypadalo téměř stejně jako během mé poslední návštěvy před rokem, i když bylo komplikovanější se do něj dostat. Musel jsem letět do Polska, na polsko-ukrajinskou hranici dojet autem a pak cestovat dvanáct hodin nočním vlakem do Kyjeva.

Stačí nicméně jen trochu nahlédnout pod povrch a spatříte společnost hluboce poznamenanou ruskou invazí. Každý Ukrajinec, se kterým jsem mluvil, měl kamaráda nebo příbuzného, který zahynul nebo byl zraněn. (Nejméně 14 milionů Ukrajinců opustilo své domovy, více než polovina z nich je uprchlíky v zahraničí.) Miliony zdravých mužů bojují nebo nějakým způsobem válečnému úsilí pomáhají. Miliony dětí žijí v cizině. Lidé zažívají strach, smutek, úzkost, trpí ztrátou bližních, to vše najednou.

Přesto se nevzdávají. Vždy tak jednou dvakrát za den se rozezvučely letecké sirény, lidé jim ale nevěnovali mnoho pozornosti, protože se jednalo pouze o preventivní opatření. Kyjev je teď na rozdíl od prvních dní války od frontových linií daleko. Zdá se, že Ukrajinci chtějí odhodlaně ukázat, že život bude pokračovat dál, že ho ruská invaze nezastavila.

Ze strachu a za peníze

To je také důvod, proč se Nadace Viktora Pinčuka rozhodla uspořádat každoroční setkání    svého…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte