Dlouho očekávaný začátek procesu s Andrejem Babišem přinesl to, co se dá od soudního jednání s vůdcem opozice v politicky rozdělené zemi čekat. Především emoce, pumpované Babišovou rétorikou, ale také maketou vězeňské cely, kterou před soudní budovu umístil spolek Milion chvilek a která vzbudila dohady o nevhodné snaze ovlivnit soudní řízení. Babiš hlasitě vstupuje do jednání soudu mimo obhajobě vymezený prostor, zatímco jeho nejbližší odmítají vypovídat.

Nelze přitom očekávat, že se v dalším průběhu atmosféra kolem soudního řízení výrazně zklidní. Uklidňující je ale fakt, že jeden z nejbohatších a nejvlivnějších lidí v Česku čelí soudnímu procesu stejně jako kterýkoli jiný člověk v našem státě.

Na vlastní oči

Zkušenost říká, že drtivá většina obžalovaných mluví před soudem o své nevině. Totéž dělá i Andrej Babiš. To mu ale vyčítat nelze. Má právo se jakkoli hájit, rozdíl od běžných procesů je ovšem v dopadu na vnímání spravedlnosti ve společnosti, protože Babišově obhajobě naslouchají statisíce lidí. A služba, kterou tady českému právnímu státu jako vrcholný politik odvádí, není dobrá.

Babiš se srdceryvně vykresluje jako oběť politicky zmanipulovaného procesu, který ovlivnil „nejméně dvoje volby“. Obviňuje ze spiknutí konkrétní justiční hodnostáře včetně bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který před časem obnovil již uzavřené trestní stíhání. Opakuje, že je obětí prvního politického procesu od roku 1989.

Pro nic takového ale nejsou…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte