Dnes jeden příběh, který se nikdy nestal. Zemi obsadila zlá entita. Její misí bylo oblbnout a pak vyhladit lidstvo. Jak ta neblahá věc vypadá? Samozřejmě krásně a lákavě. Zlá entita je růžová nebo zelenkavá, sladká, s příchutí melounů či broskví. Obsadila trafiky. Obsadila sociální sítě. Všichni ji chtějí. A ona jim za to vyžere zuby a možná i plíce.

Je to jen takové sci-fi. Ale shodou okolností to hodně připomíná jednorázovou vapovací cigaretu Elf Bar, stále rozšířenější trend. Je to tyčinka o něco větší než rtěnka. Má pastelové barvy. Zapnete ji a můžete hned začít vdechovat ovocnou páru. Cigareta vydrží několik set vdechnutí a pak se vyhodí. Všichni ji chtějí, všichni ji milují, a videa s hashtagem #elfbar viděla na TikToku miliarda lidí.

S touto a dalšími jednorázovými vapovacími cigaretami je ovšem hned několik problémů. Většina z nich obsahuje nikotin, tedy vysoce návykovou látku. A ne málo, jedna tyčinka má tolik nikotinu jako nějakých padesát cigaret. Nikotin poškozuje zuby a dásně a vdechovaná pára může mít kdovíjaké, možná i karcinogenní účinky. Ale vypadá to neškodně jako karamelka a láká to hlavně teenagery. Kuřte děti, říká to. Je to dobrota.

Samozřejmě, vapovací cigarety jsou prodejné až od osmnácti. Ale to dokáže vyřešit i školák – například nákupem na e-shopu. Samozřejmě že reklama na kouření je přísně omezená. Ale vapování není tak úplně kouření a pravidla jsou mnohem pružnější. A na TikToku přece není reklama, ale veselá videjka od influencerů. …

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte