64_dokument tydne_Netflix
Mister Rogers

DĚLNÍCI KULTURY

„Je to výstava, kterou končí výstavní program, jenž tu začal v roce 2015,“ zahájil minulý čtvrtek kurátor Petr Vaňous vernisáž výstavy malířky Julie Koudela Hansen-Löve v Galerii Vyšehrad. A dodal: „Ale to je jedno.“ Jedno to není.

Vaňous před osmi lety přišel na Vyšehrad s neotřelým nápadem. V areálu pražské pevnosti se hledalo využití pro někdejší hradební věž, jež pamatuje ještě Karla IV. Kdysi v ní bylo muzeum, Vaňous ale nabídl, že bude ve čtvercovém prostoru dělat výstavy zaměřené na mladou malbu. Národní kulturní památka Vyšehrad coby příspěvkovka hlavního města souhlasila a začaly se dít věci.

Galerie dostala vizuál od grafiků Petra Bosáka a Roberta Jansy a postupně se stala jedním z přehledných orientačních bodů, co se děje na naší aktuální scéně. Prezentovali se tu Lubomír Typlt, Josef Bolf, Ladislava Gažiová, Daniel Pitín, Veronika Holcová, Filip Černý, čili už zavedená jména narozená v sedmdesátých letech. Ale taky umělci, kteří ještě studovali či nedávno dostudovali: Annemari Vardanyan, Jitka Petrášová nebo Ester Knapová. Výstavy se obměňovaly sedmkrát do roka a celkem sem tak Petr Vaňous dostal několik desítek autorů a autorek, kteří nedaleko Slavína a dalších historických objektů pomáhali do národní kulturní památky dostávat závan úplně čerstvé kultury.

Jenže vedení Vyšehradu se rozhodlo, že už to po osmi letech stačí. V koncepci rozvoje pevnosti na roky 2020–2025 je sice galerie zmíněna jako „specifický prostor zaměřující se…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte