70A_foto radio Marconi
Místo zlomených řídítek napasovala do kola násadu od koštěte a pokračovala v závodu. (Alfonsina Strada)

Za všechno mohly peníze. Závod Giro d‘Italia byl mezi válkami už zavedeným podnikem a nejlepší cyklisté si v roce 1924 postavili hlavu, že buď dostanou za účast pořádně zaplaceno, nebo nepojedou. Nejeli. Pořadatelé se rozhodli stávku ignorovat a akci zaplnili tím, že ji otevřeli veřejnosti. Za bydlení, stravu a případnou slávu.

Přihlásilo se 90 zájemců, z toho jeden – ten se startovním číslem 72 – proslavil sebe i dvanáctý ročník Gira navěky. Zapsal se jako Alfonsin Strada. Možná jen někdo udělal chybu, ale v pruderní poválečné Itálii šlo spíš o záměr. Na konci křestního jména totiž správně mělo být o písmenko víc. Za mužským jménem se schovávala třiatřicetiletá Alfonsina Strada, první žena, která se kdy do legendárního závodu kolem Itálie přihlásila. A také poslední, kterou kdy pořadatelé nechali startovat.

Sice nevyhrála, ale na to se po letech už nikdo neptá. V dějinách cyklistiky má svoje místo, stejně jako na seznamu žen, kterým se povedlo dojít na cestě do zapovězeného mužského světa o zajímavý kus dál.

První bicykl dostala malá Alfonsina od otce, legenda praví, že ho pořídil výměnou za pár kuřat. Na rozpadlých cestách prý pak svou divokou jízdou děsila sousedy natolik, že se před „ďáblem posedlou dívkou“ křižovali. Uznání se dostavilo až mnohem později. „Hodně lidí ji pomlouvalo, obdivovatelů měla jen málo,“ píše v knižní biografii Bouřlivá léta Alfonsiny Strady italský novinář Paolo Facchinetti. Připomíná, že v Itálii směly ženy volit až od roku…

1_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte