62_urban
Miloš Urban: Továrna na maso

Je nanejvýš pravděpodobné, že dvacátá léta našeho století nebudou označována za zlatá – na rozdíl od téhož desetiletí ve století minulém. Je však třeba vést v patrnosti relativnost takových nálepek. Román Miloše Urbana Továrna na maso má mnoho much, ale nelze mu upřít, že „zlatá dvacátá“ 20. věku, do nichž je situován, přibližuje v obrazech, které dojem z jejich skvělosti silně problematizují. Málokdo by tehdejší životní podmínky považoval za výtečné, pokud by nepatřil k vyšší třídě, chcete-li městské buržoazii.

Titulní fabrikou jsou jatka, jež svým průmyslově-živočišným puchem a nářkem zvířat otravují ovzduší překotně vyrostlých Holešovic. Hlavní postava a vypravěč, inženýr Hebvábný, propagační pracovník jatek, sice bydlí v této kontaminované lokalitě, ale stále je to měšťan, jehož rodina (manželka a dvě děti) žije v rozlehlém kvartýru, má služebnou a nehledí na korunu – na rozdíl od chudáků, kteří na jatkách dřou za diametrálně menší peníz. Urbanova próza rozhodně není sociálka, nicméně jeho až instinktivní a pověstná schopnost napojit se na „staré časy“, přesněji reálie města, funguje i tentokrát a bez deklarativnosti zabírá docela široké sociální spektrum.

Ale tím také končí výčet hlavních předností knihy.  Sociální rozměr a drsnost doby jsou sice přítomny i v kriminální rovině vyprávění, kdy se konkurenční boj mezi pražskými a severočeskými zpracovateli masa vede téměř po způsobu polistopadových „devadesátek“ (ostatně obě to byly dekády popřevratové),…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte