07_dopis_foto Tomáš Nídr

Ze sešitu prvouky mé sedmileté dcery Sofie jsem si obohatil slovní zásobu o termíny, které jsem dosud ve španělštině nepotřeboval: vřetenní kost, čtyřhlavý sval stehenní, jícen. Nepotřebuje je jistě znát ani prvňáček, ale v jihoamerickém Peru se ve škole na děti valí neuvěřitelné množství informací, které naprosto neodpovídají jejich věku a dosud nabytým znalostem.

V geometrii vyměřují ostrý a tupý úhel, aniž by si žáci zatím osvojili trojmístná čísla (do stovky by měli umět sčítat na konci první třídy). V angličtině dělají diktát, aniž se ještě naučili pořádně psát ve své mateřštině. V občance probírají řadu dat z války za nezávislost, aniž by si dokázali představit, co si vlastně pod takovými shluky číslic představit. V hodině náboženství dostali za úkol k rozebrání žalm, který jsem si sám musel několikrát přečíst ve španělštině i češtině, abych pochopil, co nám chtěl evangelista Jan tou šroubovanou pasáží sdělit.

Sofie není na žádném elitním ústavu pro supernadané děti. Chodí do obyčejné soukromé školy, která se v naší středostavovské limské čtvrti usídlila v jednom původně rodinném domku. Do veřejné základní školy jsme ji nedali, protože státem řízené školství je v troskách: ve třídách je příliš mnoho dětí, infrastruktura zanedbaná, učitelé se svými žebráckými platy nemají zájem o práci. Kdokoli, kdo v Peru netře bídu s nouzí, si za vzdělání potomků platí v soukromé instituci. V našem případě je to zhruba 2000 korun měsíčně za výuku od 8.00 do 13.30. Ale v takzvaně…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte