Mějme se na pozoru před vznikající aliancí mezi Teheránem a Moskvou. Rusko podle západních tajných služeb začalo na Ukrajině využívat íránské drony a Írán mu nabídl, že může využívat jeho finanční sítě, a vyhnout se tak sankcím.

Pracovníci tajných služeb varují, že pro Rusko, jež se po šesti měsících brutální války na Ukrajině snaží jen stěží udržet svou převahu, může nová pomoc ze strany Íránu znamenat zásadní zvrat. „Nejedná se jen o taktické spojenectví,“ vysvětlil mi jeden z nich. V situaci, kdy Čína a Indie odmítají Rusku prodávat zbraně, se Írán může stát zásadním zdrojem výzbroje i financí. Pokud jde o schopnost vyhnout se sankcím, „je Írán mistrem světa“, prohlásil zmíněný zpravodajec. Může využít již existující systém fiktivních firem a dalších finančních nástrojů. A pokud budou jako součást obnovené jaderné dohody, uzavřené původně v roce 2015, uvolněny obchodní restrikce proti Teheránu, finanční pomoc Íránu Rusku to ještě usnadní.

Něco za něco

Írán začal podle zpravodajských služeb dodávat Rusku „stovky“ sebevražedných bezpilotních letounů, aby tak doplnil tenčící se zásoby ruských zbraní. Pravděpodobně se jedná o drony typu Šahed, velké asi jako americký Predator, které Írán úspěšně používal v Iráku a Sýrii.

Napětí mezi USA a Íránem mezitím prudce vzrůstá, i když se zdá, že se obě země zároveň přibližují k obnovení jaderné dohody. Íránem podporovaní rebelové provedli 15. srpna s pomocí dronů rozsáhlý útok na americkou základnu v al-Tanfu na jihu…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte