Illustration of Sioux Indians Performing the Ghost Dance
Siouxové, tanec duchů, 1891. (Kresba ilustrátorky a malířky Amédée Forestier) • Autor: Corbis/VCG via Getty Images

Běžná představa Středoevropana o náboženství prérijních indiánů se omezuje na kouření dýmky míru, tance kolem totemů a modlitby k Manitouovi. Je to pochopitelně směšné westernové klišé, ale poznat skutečné náboženství lovců bizonů není jednoduché. Mnoho let cíleného útlaku a rozsáhlá evangelizace udělaly své. Jakkoli to zní neuvěřitelně, o podstatě domorodé víry víme víc vlastně jen díky jedinému člověku. Jmenoval se Černý jelen a jeho životní příběh se podobá osudům fiktivních postav typu Malého velkého muže nebo Forresta Gumpa. Je to pozoruhodná historie vedoucí k bolestnému poznání, že naše civilizace zničila nejen fyzický svět původních obyvatel Ameriky, ale nedokázala uchovat ani ten duchovní.

Osud Černého jelena, indiánského spirituálního vůdce i křesťanského věrozvěsta, který prý jako kluk zažil bitvu u Little Bighornu, později masakr u Wounded Knee a zemřel až v polovině 20. století, byl mimořádný. Možná až tak, že se vkrádají pochybnosti: nebyl nakonec starý indián pouze grandiózním mystifikátorem?

Poctěn návštěvou hromových bytostí

Černý jelen, neboli Heȟáka Sápa, se narodil zřejmě roku 1863 do rodiny patřící ke skupině Oglala Lakotů z okruhu siouxských indiánů. Dětství prožil v prériích, na což později vzpomínal: „Byly zimy a byla léta a byly dobré. Wasichu (čti uašíču a rozuměj „běloši“) postavili podél (řeky) Platte železnou cestu a jezdili po ní. To rozdělilo bizoní stáda vedví, ale zvířat bylo stále tolik, že…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte