Ještě jednou se v Česku podařilo rozvířit debatu o platbách za státní pojištěnce, která vrcholila letos v červenci a kvůli které opozice rozjela – jako již mnohokrát v tomto volebním období – masivní obstrukce. Debatu tentokrát otevřel prezident Miloš Zeman, který se oběma komorami schválenou novelu rozhodl vetovat s tím, že „úprava ohrožuje zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče“. Koaliční síly podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) veto pohodlně přehlasují, ale otázka zůstává – jaká je vlastně dnes optimální výše pojistného, kterou má český stát garantovat.

Návrh, o kterém budou poslanci a poslankyně znovu hlasovat, nese pro české zdravotnictví dvě zprávy. První, podle opozice a některých lékařských špiček včetně prezidenta lékařské komory Milana Kubka, je špatná. Státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané se od srpna měly snížit o téměř 500 korun za pojištěnce tak, aby ve státní kase zbylo na konci roku víc peněz, konkrétně 14 miliard. Pojistné stát platí ze svého rozpočtu téměř šesti milionům lidí, tedy více než polovině českých občanů, a kritici se obávají, že takto mohutný balík sníží obecnou kvalitu zdravotní péče.

Druhá zpráva je podle části odborníků pro zdravotnictví naopak dobrá. Součástí novely je totiž také automatická valorizace zdravotních plateb státu, která by měla přinést jejich jistou stabilitu. „Předvídatelná postupná valorizace a navyšování plateb za státní…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte