33-komentar2

Úřad pro zahraničí styky a informace je civilní tajná služba, které zákon ukládá pracovat mimo hranice Česka a zabezpečovat pro zdejší ústavní činitele zpravodajské informace důležité pro bezpečnost země a ochranu jejích zahraničněpolitických a ekonomických zájmů. Práci ÚZSI nikdo nezná, protože se z logiky věci odehrává vskrytu, ale větší tajemno než kolem operací rozvědky momentálně panuje kolem jejího čerstvě jmenovaného šéfa. Jak totiž zjistili novináři ze Seznamu Zpráv, v červenci instalovaný ředitel Petr Mlejnek byl v minulosti opakovaně v kontaktu s Michalem Redlem, ústřední postavou právě probíhající policejní operace Dozimetr, na jejímž prozatímním konci je třináct pozatýkaných politiků a podnikatelů podezřelých z vytvoření zločinecké skupiny zaměřené na braní úplatků a praní špinavých peněz.

Nedostatečně objasněné styky s Redlem jsou v tuto chvíli závažnou kaňkou na důvěryhodnosti a ztrátou funkce už na ně doplatil například ministr školství Petr Gazdík. Mlejnek přitom svoji objevenou vazbu na Redla vysvětluje s provokativní stručností. „Důvodem bylo, že jsem jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu,“ říká. Ale právě v tom spočívá jedna z hlavních záhad kolem současného šéfa ÚZSI. Mlejnek se s Redlem stýkal od roku 2012, když už byl tento zlínský podnikatel čtyři roky úředně prohlášený za nesvéprávného, nemohl být ve statutárních orgánech firem, a nemohl tedy oficiálně ani dojednávat žádné zakázky. Mlejnek zatím nebyl ochotný říct, jaké konkrétní kontrakty…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte