18_TEMA_Jaros
Budou na všech mítincích, kde se dají čekat nepokoje. Tady nebylo třeba zasahovat, o chvíli později v Ústí nad Labem už ano. (Klobuky, mítink Andreje Babiše) • Autor: Milan Jaroš

To, co se snažil říct policejní prezident Martin Vondrášek na páteční tiskové konferenci, v médiích trochu zapadlo. Při prezentaci šetření policejních akcí na nedávných mítincích Andreje Babiše mluvil dlouze o tom, že i policisté jsou lidé, na které dopadá a působí společenský hněv kolem nich. „Policie není v době, kdy ve společnosti převažují emoce, ostrůvkem mimo realitu, je tu rétorika, která nebyla dřív na shromážděních obvyklá, a chování, na které jsme byli zvyklí, se velice proměnilo,“ shrnul, v čem se dnes policisté na některých politických mítincích pohybují.

Kvůli této proměně policejní prezident nařídil školení stovek velitelů, jak na mítincích uprostřed rozvášněného davu co nejlépe postupovat. Před komunálními a pak prezidentskými volbami, v době války na Ukrajině a zvyšujících se cen i nervozity části společnosti mají policisté před sebou hněvem napěchovaných mítinků spoustu. Význam jejich umění zvládat hněv lidí i vlastní emoce roste.

Vést lidi k rozumu

Snahu, že policie bere kritiku svých přešlapů na vypjatých mítincích Andreje Babiše vážně a nechce opakovat žádné chyby – třeba tu, že zasahují neuniformovaní policisté, což se sice při neodkladném úkonu smí, ale je lepší to nedělat –, bylo znát už při dalším expremiérově výjezdu za voliči minulý týden. Na akcích byly nachystány vozy s uniformovanými policisty, všude se pohybovaly antikonfliktní policejní týmy a tlumily rozhovorem hněv lidí.

V Ústí nad Labem se mezi policisty svižně pohyboval i…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte