Před rokem, 16. srpna, vydal zvláštní generální inspektor pro obnovu Afghánistánu zprávu. Jmenovala se „V čem se musíme ponaučit: zkušenosti z dvaceti let obnovy Afghánistánu“. Dokument převálcovaly aktuální události, protože pouhý den předtím afghánská vláda padla a Tálibán se chopil moci. O rok později je ale tahle zpráva – podložená třinácti roky práce, horami dat a více než 760 rozhovory – hodna velké pozornosti.

„Americká vláda investovala dvacet let a více než 145 miliard dolarů do přestavby Afghánistánu,“ začíná. Připočítává další náklady, včetně 837 miliard dolarů, které stálo válčení. Celkem 3587 amerických a spojeneckých vojáků padlo, zemřelo víc než 66 000 afghánských vojáků. Nicméně, jak autor zprávy poznamenává, „pokud naším cílem bylo znovu postavit a nechat za sebou zemi, která je schopná samostatné existence a významně neohrožuje americké bezpečnostní zájmy, celkový obrázek je pochmurný“.

Proč? Jak se dá vysvětlit, že tolik energie, snahy, krve a peněz přineslo tak málo? Zpráva vyjmenovává řadu příčin – nejednotnou strategii, nedostatek trpělivosti, nereálná očekávání, nedostatečný monitoring –, které ukazují na specifická selhání. Jedním ze závěrů zprávy je, že americké cíle se často navzájem vylučovaly. Spojené státy pumpovaly miliardy dolarů do ekonomiky, zatímco se snažily vymýtit korupci. Chtěly oslabit milice a kmenové válečníky, ale zároveň na ně spoléhaly, protože chtěly rychle zlepšit bezpečnostní situaci. Chtěly konec produkce opia, ale…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte