64_film tydne_foto Evolution films Dusan Tomanek
Velká premiéra

DĚLNÍCI KULTURY

Tento čtvrtek bude stanice BBC Radio 4 vysílat pořad Přepočítávání umění. Jak se šlo minulý týden dočíst v deníku The Guardian, týkat se bude známé věci, se kterou si nikdo stále neví moc rady: proč se umělecká díla vytvořená ženskýma rukama prodávají mnohem levněji než díla jejich mužských kolegů?

Jedna z vystupujících v pořadu, historička umění a autorka publikace s ironickým názvem Ženy neumějí malovat Helen Gorrill zjistila, že ačkoli dnes ženy tvoří zhruba 70 procent posluchačů a posluchaček uměleckých vysokých škol, po absolvování si tvorbou vydělají v průměru desetkrát míň peněz. Z její analýzy cen pěti tisíc obrazů vyplynulo, že na každou libru vydělanou muži u žen připadá pouze deset pencí. A co je rovněž překvapivé: pokud svůj obraz muž podepíše, jeho cena automaticky stoupne – zatímco pokud to udělá žena, cena díla naopak klesne.

Vidět je to i na aukčním trhu. Nejdražším prodaným obrazem na světě je Salvator Mundi (Spasitel světa) Leonarda da Vinciho s cenou 450 milionů dolarů. Mezi ženami drží rekord Georgia O’Keeffe, jejíž plátno Jimson Weed (Jedovatý plevel) se prodalo za 44 milionů. Stejné je to s žijícími umělci a umělkyněmi. Jeff Koons se nejlépe prodal za 91 milionů dolarů, Jenny Saville za 12.

My v aukčním prostředí patříme mezi genderově progresivnější země. Rekord sice drží muž, když se plátno Bohumila Kubišty Staropražský motiv letos prodalo za 123 milionů korun. V Top 10…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte