Generál Petr Pavel, kandidát na prezidenta
Ohnivou vodu raději ne. (Petr Pavel v Doubravě) • Autor: Milan Bureš

Najít dnes v Praze hlavní stan prezidentského kandidáta Petra Pavla je docela výzva. Zájemce se nejdřív musí od jeho mluvčí dozvědět, kam jít, pak musí na recepci jednoho z prosklených pankráckých mrakodrapů zjistit, do jakého patra vyjet, a když už tam je, musí znovu telefonovat mluvčí, aby mu otevřela zavřené, ničím neoznačené dveře. Až pak se návštěvník ocitne ve strohé, modře vymalované kanceláři, kde za bílým stolem s vojensky rovnými zády sedí opálený bělovlasý kandidát. Podobně utajeně jako prostor, kde nyní úřaduje, působí zatím celá dosavadní Pavlova kampaň.

To bych radši neriskoval

Penzionovaný generál Pavel (60) už zažil ve svém životě leccos. Ještě jako mladý voják během balkánské mise velel jednotce, která s nasazením života vysvobodila 55 francouzských vojáků ze srbského obklíčení, později velel celé české armádě a ještě později sloužil na nejvyšším postu ve vojenských strukturách Severoatlantické aliance. Všude, kde byl, byl jako voják zvyklý plnit rozkazy. Jestli se stane prezidentem, zažije něco úplně nového – bude to poprvé, kdy bude sám formulovat nějakou agendu, udávat směr. Jeho současná politická agitace je přitom první příležitostí, ze které by mělo jít alespoň částečně vyčíst, jak by to vypadalo.

Za to, že vesnice Doubrava v západních Čechách, šest kilometrů od Aše, patří mezi architektonický klenot kraje, může jedna včelařská vášeň. Když komunisti chtěli v sedmdesátých letech zbourat většinu zdejších hrázděných domů, protože stály…

1_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte