Irena a Vojtěch Havlovi, muzikanti
Probouzíme v nich emoce. • Autor: Milan Bureš

Na technologie se dívají s nedůvěrou a digitální svět je moc nezajímá. Ovšem kdykoli o sobě dali na internetu jen trochu vědět, jejich hudbě se okamžitě otevřely uši nového publika, které je přijalo s obrovskou něhou. Jako by jejich imaginativní a tiše meditativní skladby, které hrají už téměř čtyřicet let, bytostně potřebovalo.

Když si manželé Irena a Vojtěch Havlovi v první půli nultých let založili vlastní webové stránky s e-mailovým kontaktem, ozval se jim Bryce Dessner, skladatel a kytarista tehdy již velké rockové kapely The National s tím, že to bylo právě jejich CD Malé modré nic z roku 1991, které mu coby teenagerovi změnilo život a inspirovalo jej k tomu stát se hudebníkem. V roce 2007 pak Dessner z vděčnosti pozval pár na svůj festival pořádaný v domovském Cincinnati, kde Havlovi vystupovali na společném večeru se slavným písničkářem Sufjanem Stevensem. Na všechny tehdy učinili dojem a stali se miláčky těchto amerických tvůrců, kteří se nacházejí na pomezí písničkářské scény s odskoky do soudobé hudby. Dokument pak o nich natočil výrazný režisér hudebních filmů Vincent Moon, který pracoval třeba s R.E.M.

S příchodem pandemie se pak Havlovi po dlouhých letech odhodlali k dalšímu kroku. Přestali trvat na tom, že se jejich hudba má poslouchat buď na vinylu, nebo na CD – a dali ji poprvé k dispozici on-line. A jakmile se ocitli na Bandcampu, Spotify nebo Apple Music, všimla si jich úplně nová generace. Kompilaci Melodies in the Sand, kterou jim…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1526

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte