První (trvalé) telegrafické spojení mezi Evropou a Severní Amerikou
 
Great Eastern
Zachráněn! (Great Eastern odhalila kabel ztracený uprostřed oceánu • Autor: Getty Images

71B_foto Martin van Meytes
Cyrus Field

Britský inženýr Frederic Gisborne měl technickou představivost, ale žádný podnikatelský talent. Dluhy jeho firmy, která měla v Severní Americe budovat pozemní telegrafické spojení, dostaly vynálezce až do vězení. A to měl štěstí, že se nepustil do mnohem většího plánu – postavit telegrafické spojení pod mořem. Úspěšný americký byznysmen Cyrus Field měl naopak velký podnikatelský talent, ambice a cílevědomost, ale o telegrafii ani mořském dně nevěděl nic. Když se však s čerstvě propuštěným Gisbornem v roce 1854 potkal, nechal si od něj vyprávět o těžko představitelném technickém výkonu: spojit víc než 3000 kilometrů vzdálené břehy Evropy a Ameriky vodivým kabelem. Nadchl se a tenhle cíl už z hlavy nepustil, i když na něm málem ztroskotal.

Do té doby byla komunikace mezi kontinenty složitá. Zprávy putovaly po lodích, takže dva týdny, když bylo dobré počasí. Když ne, dopis přišel třeba za měsíc. Zkrátit to na minuty bez nadsázky změnilo svět. Field se do projektu pustil s vervou – ale přes dosavadní úspěchy od samého počátku dělal spoustu věcí špatně. Především za hlavního elektroinženýra zvolil Wildmana Whitehouse. To byl doktor, ovšem medicíny. V oblasti elektřiny byl jen zapálený amatér. Kvůli jeho nepřesným teoriím byl první kabel, který v srpnu 1858 skutečně spojil oba břehy a přenesl gratulaci královny Viktorie z Londýna do New Yorku i odpověď amerického prezidenta Buchanana, odsouzen k poruše a nezdaru. Od…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte