Na tenhle zážitek jsem čekal pětačtyřicet let – ve volné přírodě jsem poprvé v životě viděl v řece raka. Byl velký, krásný a zvědavě si lidské poutníky prohlížel. Českou krajinou chodím poměrně hodně, ať už kdysi se skautskou lilií na košili či dnes jako občasný tulák s kamarády. Čekání bylo dlouhé, ale o to větší radost. Pochopitelně jsem si ji nemohl nechat pro sebe. Záběr raka v řece jsem pověsil na sociální sítě. A začaly se dít věci.

Na sítích se pohybuji dlouho, takže už mě vlastně nic nepřekvapí. Po čase zjistíte, že když jste veřejně aktivní člověk, zkrátka ať uděláte cokoli, je to špatně. Ti, kteří vás považují za blbce, uvidí důkaz vaší blbosti ve všem. V jejich očích mají vaše věty jiný význam, než zamýšlíte, a vtip není vtipem. Měl jsem jistá očekávání i u raka, ale skutečnost nakonec byla ještě zajímavější.

Okamžitě se totiž na Twitteru objevily reakce, které vyjadřovaly znechucení nad dovezeným rakem, který se uchytil i v českých řekách. Než jsem krátké video pověsil, konzultoval jsem původ raka a bylo mi řečeno, že je český. Nejsem ale znalec, tak jsem váhal, pochyboval. Diskutéři nikoli. Přibývali i experti na všechno: stíhačky, klima, pandemii, raky… Kdosi můj tweet vyfotil a připsal – zkráceně řečeno –, že oslavuju cizí škůdce i v českých řekách. To „i“ mělo zřejmě naznačovat souvislost s mými texty vybízejícími k pomoci uprchlíkům.

Pak se však nesměle do debaty přidalo pár odborníků, kteří psali, že jde skutečně o českého raka. Dokonce přišla…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte