Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Americký Libanon

Rok po nástupu Joea Bidena diskutují Američané vážně o hrozbě občanské války

Obrázky z nespolehlivé země. (Střet pro- a antitrumpovských demonstrantů, Florida 2016) • Autor: Profimedia
Obrázky z nespolehlivé země. (Střet pro- a antitrumpovských demonstrantů, Florida 2016) • Autor: Profimedia

Vše jednou skončí a zanikne, nebo se alespoň promění v něco nového. Je přitom úplně jedno, jestli si to přejeme nebo jestli si to umíme představit. Stálost je iluze. Jednou zaniknou i Spojené státy americké, jak je dnes známe, jenom nevíme kdy a jak. Je vlastně docela dobře možné, že pokud by se tak stalo v relativně dohledné době a po vzájemné dohodě, jednalo by se o nadějnější, lepší variantu budoucího vývoje. Území dnešních USA by pak mohlo vypadat třeba takhle: Místo nynější supervelmoci by se na něm rozkládalo několik menších, ale pořád ještě velmi silných nových států..

Kanadské představy

Ano, takhle dnes nemalá část Američanů uvažuje o své budoucnosti. Uplynul rok od nástupu Joea Bidena do prezidentského úřadu a v zemi vládne hluboká skepse. Prezident je na desetiny procenta stejně (ne)oblíbený jako jeho předchůdce Donald Trump. Významná legislativa leží zablokována v Kongresu. Pandemie právě dosahuje dalšího vrcholu, inflace pak, navzdory slibům, hodnot neznámých od osmdesátých let minulého století. Okolo 40 procent Američanů věří tvrzení poraženého exprezidenta, že Biden zvítězil ve volbách podvodem, a jeho vláda tudíž není legitimní. Většina prezidentových stoupenců je přesvědčena o tom, že se republikáni aktivně připravují ukrást pomocí různých fint a omezení příští volby. Prvním krokem bude jejich vítězství v letošních volbách do Kongresu, o němž prakticky nikdo nepochybuje, stejně jako o tom, že se po něm…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.