Kultura

Vyvážená a čtivá padesátá léta

Nové zpracování temného období v českých zemích patrně nevyvolá mezi odborníky diskuse – a zjevně to ani nebyl autorův záměr

Chronologická řada Velkých dějin zemí Koruny české z nakladatelství Paseka se letos dočkala sedmnáctého svazku, který pokrývá krátkou, avšak mimořádně turbulentní periodu let 1948–1956. Jeho autor Jiří Pernes patří k zavedeným jménům a jeho charakteristický rukopis je na knize více než patrný. Nikdy nepatřil mezi příliš teoretizující historiky a koncepci pojal intuitivně – podle chronologického sledu především těch procesů a událostí, které měly podle jeho soudu vliv na politický vývoj českých zemí.

Slovensko Pernese příliš nezajímá, třebaže by bylo patrně žádoucí věnovat mu více pozornosti, zvláště v závěrečném období, kdy konfliktní tření mezi českým a slovenským nacionalismem, dočasně utlumené stalinskou perzekucí, začalo znovu pozvolna probublávat na povrch a stále zásadněji ovlivňovat politické dění, jež posléze povede k federalizaci republiky v roce 1968.

Soustředění na politické dějiny je silnou a zároveň i slabou stránkou této syntézy. Je čtivá, ale mnohé věci by však měly být pojednány systematičtěji. Autor nepřehlíží třeba ekonomický vývoj, proměny společenského rozvrstvení nebo řízení kultury. Vždy se však k takovým tématům dostává skrze politiku, zpravidla když se daná věc projednávala na ÚV KSČ. V důsledku toho jsou pak tyto výklady nesoustavné, roztroušené a nesnadno dohledatelné na to, aby si čtenář udělal komplexnější obrázek. A není to způsobeno tím, že by dané věci autor neznal, jde o organizaci textu.

Sovětský import

Příběh začíná…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte