I v relativně tolerantních státech s vysokým zastoupením sexuálních menšin, jako je New York, se jako transgender nebo nebinární identifikují jen asi tři procenta populace. I bigotní člověk tudíž nemá důvod se tématem příliš zabývat – v každodenním životě jistě narazí na milion skutečných kalamit, ale na situaci týkající se trans žen nebo mužů buď nikdy, nebo ojediněle. Přesto téma v konzervativcích rozdmýchává divoké emoce a i mezi liberály se trans práva často řeší, jako by to byla jediná priorita. Věřím, že do toho, jakou má kdo identitu, co dělá se svým tělem nebo co cítí, nikomu nic není, a trans práva za prioritu považují také. Ale mediálně vděčné téma by nemělo zastínit priority další.

Jelikož se zabývám rovností a ekonomickou i právní situací žen ve světě, všímám si nově snah vyjádřit se k problematice trans osob v každé ekonomické zprávě o postavení žen nebo v doporučeních pro zdravotnická zařízení. Ve snaze zmírnit (velmi reálnou) diskriminaci těch, kteří prošli nebo projdou tranzicí, ale mohou například mít dále děti nebo menstruují, začali mnozí odborníci používat rádoby neutrální výrazy jako „menstruující lidé“, nebo dokonce „menstruátoři“, „lidé, kteří rodí“ či „kojící osoby“. Záměr chápu, ale z praxe vím, že útisk žen je všude dost šílený, a zaslouží si tudíž ničím nezčeřenou pozornost i odpovídající finanční podporu.

Když nedávno do The New York Times napsala Pamela Paul komentář o tom, že technokratický jazyk tohoto typu redukuje ženy na jakési stroje…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte