Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) - filmstill
Úspěch nečekal ani Harry, ani jeho autorka. • Autor: Profimedia

Dlouhé roky jsem jezdila na tábor. Byl zcela objektivně ten nejlepší na světě a v kratší verzi se konal i v zimě – koupání vystřídalo běžkování a noční bojovky měly nezaměnitelné kouzlo. Vznikla tady ta nejdelší přátelství mého života a konec byl vždycky smutný. Až na jeden rok. Byl leden 2008, mně bylo dvanáct a půl a vyhlížela jsem setkání s postavami, které tak ovlivnily mé dětství stejně jako kamarádi z oněch táborů. Čekal mě totiž slibovaný poslední díl Harryho Pottera.

Dodnes si pamatuji, že můj pokoj voněl čerstvě vypranými peřinami a na nich ležela vytoužená kniha. Jakmile jsem ji otevřela, nemohla jsem ji odložit. Ani na slzy kvůli smrti oblíbených hrdinů nebyl prostor, hlavní bylo co nejrychleji vědět, jak to všechno dopadne. Jakýmsi zázračným rychločtením jsem pozdě v noci došla na poslední stránku s číslem 627. Hned další den jsem začala číst znova, tentokrát naopak co nejpomaleji, abych nasála každičký detail, a pak ještě několikrát. A následně jsem se znovu vrátila k předchozím knihám série. Nepřípustnou alternativou bylo přiznat si, že je konec.

Pokud jste dospívali v letech, kdy knihy o Harrym Potterovi vycházely poprvé, je tu velká šance, že stejně jako já patříte k „původní“ potterovské generaci a netrpělivě jste čekali na každé další dobrodružství mladého čaroděje. Sirotka, který zjistí, že jeho rodiče byli kouzelníci, a otevře se před ním celý nový svět. Provázel nás dospíváním – a stejně jako náš život, i ten jeho se stával komplikovanějším. Dobrodružství Harryho a jeho nejbližších přátel Rona a Hermiony spěla k zásadnímu střetu a s tím rostla spletitost knih. To hlavní ale platilo na konci série stejně jako na začátku: přátelství překonala nepřátelství a dobro zvítězilo nad zlem. Jak říká ve druhém díle Albus Brumbál, ředitel Bradavické školy čar a kouzel: „V Bradavicích se dostane pomoci každému, kdo o ni požádá.“

Do takového světa by chtěl patřit každý a chtěla jsem tam patřit i já – stejně jako další stamiliony čtenářů. K dnešku se po celém světě prodalo přes půl miliardy knih série, byly přeloženy do více než osmdesáti jazyků a osm filmů, které podle ságy vznikly, vydělalo přes sedm miliard dolarů. A jako u každého správného dobrodružství k tomu patří i příběh, že všechno to začalo nenápadně. Když přesně před pětadvaceti lety v červnu vyšel ve Velké Británii první díl, nikdo netušil, že se začíná psát nejen příběh Harryho Pottera, ale i jedné z nejúspěšnějších knižních sérií historie.

Jen tak

„Mělo to skvělý humor a já měl rád fantasy a kouzla,“ říká až omluvně za to, že to nebylo složitější, Ondřej Müller, který na konci devadesátých let Harryho Pottera přivezl do Česka. Na pozici programového ředitele nakladatelství Albatros tehdy rozhodl, že první díl Harryho Pottera vyjde i v češtině. Knihu poprvé viděl ve frankfurtském metru, kde ji četla neznámá dívka, následně si ji objednal a přečetl. „Jako milovník Foglara jsem nemohl nevidět, jak skvěle je tam popisováno přátelství. Zároveň je to klasický příběh, kdy se z chlapečka pod schody, kterého šikanuje bratránek, stane oblíbený a mocný čaroděj, a tohle mají děti rády,“ říká Müller, ale zároveň dodává, že v knize rozhodně neviděl kandidáta na nejprodávanější titul přelomu století.

Harry Potter nás provázel dospíváním a svět se stával složitějším pro nás i pro něj.

Tweetni to

Takové ambice nejspíš neměla přes následnou slávu, bohatství a celosvětový rozruch ani autorka série Joanne K. Rowling. Z jejího příběhu se dnes stal již dobře známý mýtus: poprvé nad Harrym Potterem začala přemýšlet v červnu 1990 ve vlaku z Manchesteru do Londýna. Psát pak začala v Portugalsku, kam se provdala a kde se jí narodila dcera. Manželství se však rozpadlo a Rowling se vrátila do Velké Británie, konkrétně do Edinburghu, kde se několik let protloukala a psala do šuplíku. Když pak hotový první díl začala nabízet nakladatelstvím, všude ji odmítli, výjimkou se v roce 1997 stalo nakladatelství Bloomsbury. K masovému fanouškovství ale bylo tehdy stále ještě daleko, měnit se to začalo kolem přelomu tisíciletí s pronikáním knih na americký trh a prvním filmem z roku 2001.

1_obalka_R28 jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28 jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte