Mezi znalci estetiky koluje hypotéza, že lidé za nejkrásnější typ krajiny považují savanu. Tedy otevřený, travnatý prostor proložený volně rozmístěnými vzrostlými stromy. Na člověka prý toto uspořádání působí příjemně, protože z takového prostředí jako živočišný druh vzešel a cítí se v něm bezpečně. Volná krajina je přehledná, stromy nabízejí útočiště, stín a rozhled po kraji.

Právě opačně pak na člověka působí divoký, temný, a tudíž nebezpečný prales. Rozhodně dnešní obyvatelé zemí jako Kolumbie či Brazílie svoji džungli obvykle příliš neopěvují. Podle zkušeností autora mají tendenci považovat za ideál něco, co se vizuálně podobá třeba úhlednému Německu. (Původní obyvatelé mají nejspíše jiný názor, prales je jejich domov, těch se ale většinou nikdo na nic neptá.)

Proč je to důležité? Lidské city mohou při záchraně pralesů sehrát významnou roli. V Kolumbii právě poprvé zvítězil levicový prezident Gustavo Petro a v Brazílii se na podzim dost možná do úřadu vrátí levicový exprezident Inácio Lula da Silva. Oba muži mluví vzorně o ochraně klimatu a konci devastace Amazonie. Lula navíc již prezidentoval v éře, kdy se kácení brazilského pralesa rekordně zpomalilo. Je tu tedy jistá naděje zvrátit zkázu s drtivými důsledky pro celé lidstvo.

Petro například mluví o tom, že v ochraně Amazonie „existují možnosti, které dosud nebyly využity“. Věta se obvykle překládá tak, že když bohaté země zaplatí, chudé země přestanou kácet. Lulův amazonský úspěch se zase kryje s ekonomickým…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte