44_ATLANTIC2_Jaros
Vyplatí se žít v přítomném okamžiku. • Autor: Milan Jaroš

Americká novinářka Julie Beck vede v časopise The Atlantic rubriku Rodina. Před více než třemi lety se rozhodla, že se v dlouhé sérii textů zaměří na jeden z nejzajímavějších fenoménů mezilidských vztahů, na přátelství lidí, které k sobě nepoutá erotická, rodinná ani ekonomická vazba. „Moje série The Friendship Files začala vlastně jednoduchým nápadem. Protože jsem už dříve psala o přátelství, ale také o seznamovacích aplikacích, začala mě zajímat apka Bumble BFF,“ píše novinářka v úvodu k nedávnému textu, v němž se se svou sérií loučí. Zmíněná aplikace funguje podobně jako jiné internetové seznamky, zaměřuje se však na seznamování lidí, kteří touží výhradně po přátelství. „Jak to funguje? Je to podobné, jako jít na rande? A co se na takové seznamovací schůzce budoucích přátel vlastně děje?“ 

Výsledkem byl rozhovor se dvěma mladými ženami, z nichž se právě takovým způsobem staly přítelkyně. A i když původním záměrem Julie Beck byl pouze jediný článek, rozhovor ji zaujal natolik, že nakonec udělala stovku dalších. „Rozhovory o přátelství byly úplně jiné než cokoli, co jsem do té doby dělala. Nejenže mi lidé o přátelství vyprávěli, jejich vztahy jsem mohla zároveň pozorovat v reálném čase. Viděla jsem, jak spolu přátelé mluví a žertují, jak si navzájem připomínají to, co spolu prožili. Jsem všem těm stovkám lidí vděčná za to, že mě do svých přátelství vpustili a že se mi se svými příběhy svěřili,“ píše Julie Beck.

Na konci celé série se americká…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte