Nízká popularita Joea Bidena mě nepřestává překvapovat. Je to přívětivý člověk, zjevně slušný a mnohé z jeho návrhů se těší oblibě. Co tedy vysvětluje jeho zarážející nízké preference, jež jenom podtrhují apokalyptickou náladu demokratů před blížícími se kongresovými volbami?

Nejčastějším vysvětlením je samozřejmě inflace. Bidenův propad jí ale předcházel. Jistou odpověď může nabídnout důkladnější pohled na data. Biden ztratil podporu nejvýrazněji mezi demokraty a nezávislými. Podle Gallupova ústavu klesla mezi demokraty jeho obliba od nástupu do úřadu z 98 na 85 procent. Na počátku letošního roku se výrazně propadl mezi skupinami považovanými za výrazně levicové, obzvláště mezi nejmladšími voliči (generací Z a mileniály). Půda pod nohama mu výrazně ujíždí také mezi Afroameričany, Hispánci a mezi nejchudšími Američany. Pro srovnání, Donald Trump ztratil v této fázi svého funkčního období mezi svými republikány pouhá dvě procenta a klesl z 89 na 87 procent.

Biden podle všeho neovládá Demokratickou stranu podobně, jako měl republikány pod kontrolou Donald Trump, nebo dokonce George W. Bush. Jedná se vlastně o moderní verzi dobře známého příběhu. „Nejsem členem žádné organizované strany, jsem demokrat,“ vtipkoval ve třicátých letech komik Will Rogers. Levé křídlo strany je se svým úřadujícím prezidentem nespokojené prakticky vždy a často se proti němu také bouří. Rozešlo se s Lyndonem B. Johnsonem kvůli válce ve Vietnamu a pohřbilo tak jeho šance na opětovné zvolení.…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte