Castres Olympique v Montpellier Herault Rugby - TOP 14
Emmanuel Macron • Autor: Profimedia

Emmanuel Macron sice na jaře opět vyhrál souboj o post hlavy státu, ale minulý týden prohrál ve druhém kole parlamentních voleb možnost vládnout podle dosavadního stylu a priorit. Jeho uskupení Spolu sice získalo zdaleka nejvíc mandátů, ale ztratilo nadpoloviční většinu. Což v praxi pro Macrona znamená velkou porážku a nutnost zabývat se něčím, na co francouzská politika není zvyklá, totiž koaliční vládou.

Jako druhé nejsilnější se z voleb vynořilo levicově-ekologické uskupení NUPES, slepenec několika stran, s nímž si Macron ve většině ohledů nerozumí. Stejně jako se třetím v pořadí, nacionalistickým Národním shromážděním Macronovy prezidentské soupeřky Marine Le Pen. Až čtvrtí skončili Republikáni, kdysi mocná a zavedená pravicová strana. S těmi jedinými by Macron mohl navázat těsnější spolupráci a někteří republikánští poslanci by byli pro, ale vedení strany to odmítá.

Před Macronem, který dosud vládl velmi přímočaře, stavěl se do role jediného nezpochybnitelného lídra a do Národního shromáždění posílal již hotové zákony, je možnost několika nepříjemných scénářů. Buď rezignovat na drtivou většinu svých reformních cílů – především zvýšení věku odchodu do důchodu a dalších sociálních reforem – a utvořit vládu národní jednoty. To však zatím vylučuje. Může také utvořit koaliční vládu s jedním ze dvou nejsilnějších opozičních bloků. Znamenalo by to z jeho strany méně ústupků, ale větší moc pro politiky, které v předvolební kampani označoval za nositele „chaosu“ – a možná…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte