0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda26. 6. 20222 minuty

Divoká tráva

Symbolem středostavovské Ameriky je dokonale posečený trávník. „Francie má své geometrické zahrady, Anglie své malebné parky a Amerika svou nespoutanou, demokratickou řeku zastřižených trávníků, podél nichž řadíme své domy,“ napsal v roce 1989 střízlivě novinář Michael Pollan.

Móda zelených pažitů je sice odkoukaná od evropské smetánky, ve Spojených státech ale dostala ve 20. století nový význam. Každý, kdo pracuje, si může dovolit dům a pozemek. Trávník na pozemku před domem je výkladní skříní demokratického úspěchu, péče mu věnovaná pak symbolem loajality k americkému způsobu života. Když se na trávník v dobré čtvrti vykašlete, pravděpodobně se se zlou potážete. Sousedé vás třeba obviní, že snižujete hodnotu jejich nemovitostí, neboť čtvrť teď již nevypadá jako oáza spořádaných občanů. Pro představu, podle CNN zabíraly americké učesané trávníky v roce 2020 přibližně plochu evropského Řecka.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Což je problém, protože trávníky ve skutečnosti vyžadují obrovské množství vody a zároveň jsou pro svou monotónnost a trvalou posečenost jakousi zelenou pouští. Nic moc v nich nežije, slouží především jako dekorace. „Nespoutanou řekou“ jsou nanejvýš v tom smyslu, že se rozlézají dále a dále do krajiny.

Což z nich ale zároveň dělá velkou příležitost. Kdyby každý majitel trávníku nechal polovinu rozlohy kapánek zdivočet, přestal ji intenzivně sekat a umožnil na ní rozvoj skutečné, přírodně-demokratické nespoutanosti, získaly by Spojené státy obratem živou přírodu o…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc