Symbolem středostavovské Ameriky je dokonale posečený trávník. „Francie má své geometrické zahrady, Anglie své malebné parky a Amerika svou nespoutanou, demokratickou řeku zastřižených trávníků, podél nichž řadíme své domy,“ napsal v roce 1989 střízlivě novinář Michael Pollan.

Móda zelených pažitů je sice odkoukaná od evropské smetánky, ve Spojených státech ale dostala ve 20. století nový význam. Každý, kdo pracuje, si může dovolit dům a pozemek. Trávník na pozemku před domem je výkladní skříní demokratického úspěchu, péče mu věnovaná pak symbolem loajality k americkému způsobu života. Když se na trávník v dobré čtvrti vykašlete, pravděpodobně se se zlou potážete. Sousedé vás třeba obviní, že snižujete hodnotu jejich nemovitostí, neboť čtvrť teď již nevypadá jako oáza spořádaných občanů. Pro představu, podle CNN zabíraly americké učesané trávníky v roce 2020 přibližně plochu evropského Řecka.

Což je problém, protože trávníky ve skutečnosti vyžadují obrovské množství vody a zároveň jsou pro svou monotónnost a trvalou posečenost jakousi zelenou pouští. Nic moc v nich nežije, slouží především jako dekorace. „Nespoutanou řekou“ jsou nanejvýš v tom smyslu, že se rozlézají dále a dále do krajiny.

Což z nich ale zároveň dělá velkou příležitost. Kdyby každý majitel trávníku nechal polovinu rozlohy kapánek zdivočet, přestal ji intenzivně sekat a umožnil na ní rozvoj skutečné, přírodně-demokratické nespoutanosti, získaly by Spojené státy obratem živou přírodu o…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte