Veronika Kopecká a Karolína Stůjová jsou florbalistky. První je devatenáct, druhé o rok míň. Obě jsou tedy plnoleté a mohou si ve svém volném čase dělat, co chtějí. Třeba si ubalit joint a natočit se na TikTok, jak s cigaretou tančí ve snaze zahnat své chmury, když se jim život „doslova rozpadá“, jak na sociální síť napsaly v doprovodném vzkazu. Co by u jiných teenagerek a teenagerů bylo nevinným žertem, to u profesionálních sportovkyň spustilo okamžitou lavinu odsudků.

Za český florbal obě dívky odsoudila šéfka úseku reprezentace Zuzana Svobodová. Zklamaly ji, protože prý porušily reprezentační standardy, mezi něž patří „mimo jiné životospráva, kondice, mentální příprava i mediální záležitosti včetně chování na sociálních sítích“. A dodala, že sportovci jsou vzorem pro mladé, „avšak podobné chování není v žádném ohledu vhodným příkladem“. Kopecká byla proto vyřazena ze širšího kádru seniorské reprezentace, Stůjová z juniorky, kterou přitom v létě čeká mistrovství světa. Činnost jim navíc zastavil i tým Tatran Střešovice, za který hrají.

Je to zajímavé. Když se před čtyřiadvaceti lety vracela česká hokejová reprezentace ze zlatého Nagana, celý národ nadšeně sledoval, jak se z letadla vypotácelo družstvo tak zmožené vypitým alkoholem, že se hráči sotva drželi na nohou a na tiskové konferenci se pak marně snažili huhlavě odpovědět na otázky novinářů, jak a čím že to svůj úspěch oslavili. Stejně to bylo všem jasné a záležitost přikryl chápavý národní úsměv.

[pull-quote…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte