Kultura

Přitažlivý bestiář Novohradských hor

Když se u nás v posledních letech mluví o literárním mainstreamu, míní se tím obvykle špatně napsané, ale výtečně propagované romány, které nekladou větší čtenářské nároky a radostný zážitek z četby se odvíjí od pocitu, že hltám hit, který teď čtou všichni – a když to zvládnu dočíst, budu i já členem velkého společenství těch, kdo našli ty pravé hodnoty. Mainstreamem by se přitom měla mínit spíš dobře napsaná, ale nepříliš náročná beletrie, která dobře drží svůj žánr a lze si užívat právě čtené pasáže, nikoli až výsledný pocit z konzumace vydatné porce textu. Kdyby tomu tak bylo, byl by románový debut Martina Müllera Černá rusalka příkladem kvalitního mainstreamu.

Děj má spád, gradaci a nečekané zvraty, Novohradské hory fungují jako neokoukaný prostor, který vytváří sugestivní dějové pozadí. Stěžejních postav je jen několik a jejich vztahy jsou naprosto provázané. Čas raných devadesátých let evokuje symboliku éry mezi starým a novým, kdy není jisté, co ještě platí, a co už ne. A způsob vyprávění umožňuje, abychom si vychutnávali, co a jak se právě vypráví. Černá rusalka svižně a hravě přenesla někdejší atmosféru černobílých noirových filmů do jiného času i prostoru. Jedna z postav tak trochu detektivně pátrá po tom, co se skrývá za zvuky výstřelů a sérií podivných zmizení či vražd v místě, které po kolapsu komunismu opustili pohraničníci, ovšem proudy turistů přecházejících donedávna ostře střeženou hranici tam nikdy nedorazily.

A tak náhlá změna…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte