62_banks
Iain M. Banks: K čemu jsou zbraně

Skotský spisovatel Iain M. Banks se vždy považoval především za autora sci-fi. Paradoxně však musel nejprve nakladatele přesvědčit, že dokáže prorazit v mainstreamu. Jeho prvním publikovaným románem se tak stala v roce 1984 bizarní Vosí továrna plná extrémního násilí, černého humoru a psychicky pokřivených postav. Až o několik dalších knih a tři roky později vydal vytouženou sci-fi. Pomysli na Fléba byl první příběh z volného cyklu Kultura o utopickém, morálně ambivalentním společenství oddaném svobodě a hédonismu, které je řízeno umělými inteligencemi a dostává se do kontaktů s mimozemskými či „zaostalými“ civilizacemi. Série revitalizovala tzv. space operu – do vysmívaného subžánru, který měl největší slávu dávno za sebou, vnesl Banks témata uspořádání společnosti, vývoje i degenerace mentálních schopností či kulturních střetů. A pochopitelně situačního i slovního humoru. Pro obě linie jeho tvorby přitom platí postřeh překladatele Richarda Podaného, že „kdo četl (jeho knihy), už se z toho nikdy neuzdraví“.

K čemu jsou zbraně, třetí díl Kultury, sleduje osudy agenta Zvláštních okolností. Cheradenin Zakalwe je vysílán do nejrůznějších konfliktů, v nichž má zvrátit situaci ve prospěch „vyššího dobra“ – většinou tím, že podpoří vhodnou stranu, ale občas naopak infiltruje vítěze a sabotuje z pozice vojevůdce jejich snažení. Banks vypráví jeho příběh jako sled epizod ve dvou časových rovinách. Aktuální mise záchrany dávného spojence, jehož filozofie…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte