Dneska to bude strašidelný příběh o černé nevěstě, děti. A taky o černé paní. A už nerušte a pěkně se bojte. Černá nevěsta si vyžádala, aby se na svou svatbu mohla obléknout celá do černého. A už v těch černých svatebních šatech kráčí k oltáři. A vy se, děti, ptáte proč.

Je to sériová vražedkyně? Ale ne. Je to takzvaná černá či morová svatba, které se pořádaly za časů morové epidemie? A to začasté na hřbitově s cílem získat od mrtvých přímluvu a zastavit šíření nemoci. Ne ne, nežijeme přece ve středověku. Je to svatba smutná nebo hororová? Pořád vedle jak ta jedle. Je to trend.

Že to není strašidelné? Je pravda, že jsou i strašnější trendy. Tohle vypadá spíš na vcelku neproblematické střídání módy. Bílé šaty se nosí údajně od svatby anglické královny Viktorie v roce 1840. Vdávala se v bílé saténové róbě zdobené krajkou z Devonu. Ne, děti, TikTok ještě úplně nebyl. A přesto se z toho stal globální trend a všichni přešli na bílou.

Takže černá je zase nějaká změna. Dále je černá fotogenická. Dále je docela slušivá a lichotí ženám víc než bílá. Též ta symbolika bílé barvy, nevinnost a poddajnost, se nějak vyčerpala. Dnešní nevěstinky zpravidla nedají svému muži své panenství ani mu nechtějí až do smrti sloužit. Chtějí být silné, elegantní, nedosažitelné – a to vyjadřuje černá.

A kromě toho je to praktické. A na to naše černá nevěsta slyší. Ví, že se každé druhé manželství rozvádí a ženy žijí v průměru o šest let déle, takže kdoví jak to všechno dopadne. Ale černé…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte