Édouard Louis in the one-man stage adaptation of his memoir "Who Killed My Father" at St. Ann's…
Uprostřed hromádek polystyrenu. (Édouard Louis hraje ve svém monodramatu Kdo zabil mého otce, Brooklyn, 7. května 2022) • Autor: Profimedia

Publikum v naplněném hledišti aplauduje vestoje, na jevišti scény Venuše ve Švehlovce se uklání herec Daniel Krejčík. Zjevně dojatý stojí uprostřed střepů, kusů krvavých pomerančů a hromádek polystyrenu. Právě dohrál monodrama Kdo zabil mého otce – a vztah hlavních hrdinů dobře vystihuje zběsilý nepořádek na pódiu. Autorem stejnojmenné literární předlohy, zpovědi o vztahu syna gaye a jeho macho otce, je Francouz Édouard Louis. Devětadvacetiletý sociolog z chudé pikardské rodiny už vydal pět próz a každá z nich byla událostí.

První ročník divadelního festivalu Wild! zaměřeného na queer a LGBTQ témata uvedl na konci května hned tři dramatizace Louisových knih – a vhodnějšího autora by sotva našel. „Pravdou je, že divadlo bylo pro mě překvapivě snadné. Myslím, že je to proto, že jsem věděl, jak hrát. Učil jsem se tomu proti své vůli už od narození, abych skryl, kdo jsem, abych se ochránil,“ píše Louis ve své nejnovější, loňské knize Changer: méthode (Změna: metoda), která zachycuje jeho proměnu ponižovaného kluka z chudého kraje v kosmopolitního intelektuála a začíná právě příchodem na lyceum s divadelním zaměřením.

„Oslovil mě jeho intenzivní způsob psaní, niternost až bolestnost. Absence domýšlivosti a literární manýry, jeho neustálá snaha o pravdivost vůči sobě i čtenářům,“ říká překladatelka Sára Vybíralová, která si jeho debut kdysi koupila v Německu a pak s nabídkou překladu oslovovala domácí nakladatele. Dnes už nic takového dělat nemusí.

Jen…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte