28A_jaros
Tak co, budeme se majetkově se svlékat, nebo ne? (Poslanec Havlíček při jednání parlamentu o novele zákona o střetu zájmů) • Autor: Milan Jaroš

Zpráva o tom, že poslanci v minulém týdnu schválili novelu o střetu zájmů, by mohla naznačovat, že se v Česku po šesti letech podařilo upravit příslušný zákon tak, aby tady vrcholní politici nemohli vlastnit média a ovládat je přes svěřenské fondy. Nic takového ale schválená norma neřeší – sněmovnou prošel pouze dílčí poslanecký návrh z dílny ANO zabývající se opravou jiné technikálie. Podstatně komplexnější novela zákona o střetu zájmů, která zdejší problém vlastnictví médií či čerpání dotací vysoce postaveným politikem dává do pořádku, naopak zůstala ležet mezi neprojednanou agendou. Poslanci ANO totiž její projednání vytrvale blokují rozsáhlými obstrukcemi, a navrhovatelé z řad vládní koalice ji tudíž prozatím raději stáhli z programu, aby bylo možné bez obtíží projednat zákony řešící důsledky ruské agrese na Ukrajině. Nabízí se tak otázka, kdy a jak pětikoalice svoji novelu projedná.

Pravděpodobně nejdůležitější změnou, se kterou novela počítá, má být pravidlo, že poslanec, senátor či člen vlády nemůže vlastnit média – a u vládního představitele pak soutěžit veřejné zakázky, případně čerpat dotace – ve chvíli, kdy je veden jako skutečný majitel firmy. V opačné situaci by musel firmu prodat či odejít z politiky, případně by neměl nárok na dotace. Dosavadní praxe totiž posuzovala střet zájmů podle toho, kdo společnost v daný moment „ovládá“. A klička se svěřenskými fondy tak zamýšlenou podstatu obešla, což by se s případnou úpravou zákona již nemělo dít.

„Patrně to…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 144

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte