Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Počkat do podzimu a pak to ustát

Koaliční poslanci si dali termín, kdy projednají novelu zákona o střetu zájmů

Tak co, budeme se majetkově se svlékat, nebo ne? (Poslanec Havlíček při jednání parlamentu o novele zákona o střetu zájmů) • Autor: Milan Jaroš
Tak co, budeme se majetkově se svlékat, nebo ne? (Poslanec Havlíček při jednání parlamentu o novele zákona o střetu zájmů) • Autor: Milan Jaroš

Zpráva o tom, že poslanci v minulém týdnu schválili novelu o střetu zájmů, by mohla naznačovat, že se v Česku po šesti letech podařilo upravit příslušný zákon tak, aby tady vrcholní politici nemohli vlastnit média a ovládat je přes svěřenské fondy. Nic takového ale schválená norma neřeší – sněmovnou prošel pouze dílčí poslanecký návrh z dílny ANO zabývající se opravou jiné technikálie. Podstatně komplexnější novela zákona o střetu zájmů, která zdejší problém vlastnictví médií či čerpání dotací vysoce postaveným politikem dává do pořádku, naopak zůstala ležet mezi neprojednanou agendou. Poslanci ANO totiž její projednání vytrvale blokují rozsáhlými obstrukcemi, a navrhovatelé z řad vládní koalice ji tudíž prozatím raději stáhli z programu, aby bylo možné bez obtíží projednat zákony řešící důsledky ruské agrese na Ukrajině. Nabízí se tak otázka, kdy a jak pětikoalice svoji novelu projedná.

Pravděpodobně nejdůležitější změnou, se kterou novela počítá, má být pravidlo, že poslanec, senátor či člen vlády nemůže vlastnit média – a u vládního představitele pak soutěžit veřejné zakázky, případně čerpat dotace – ve chvíli, kdy je veden jako skutečný majitel firmy. V opačné situaci by musel firmu prodat či odejít z politiky, případně by neměl nárok na dotace. Dosavadní praxe totiž posuzovala střet zájmů podle toho, kdo společnost v daný moment „ovládá“. A klička se svěřenskými fondy tak zamýšlenou podstatu obešla, což by se s případnou úpravou zákona již nemělo dít.

„Patrně to…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.