64_film tydne_foto Ad Vitam
Les Amandiers (Forever Young)

DĚLNÍCI KULTURY

Na sklonku roku 1999 jej časopis Time vyhlásil nejlepším albem 20. století, což se pořád jeví jako velmi moudrý tah. Euroamerický hudební kánon se rád opájí slávou Elvise Presleyho, The Beatles, Michaela Jacksona nebo Boba Dylana a dělá z nich krále rokenrolu, popu nebo folku. Ale je to Bob Marley, kdo se doopravdy stal srozumitelným a všude milovaným globálním umělcem. Zůstává jím dodnes a nic k tomu nepřispělo tolik jako deska Exodus, od jejíhož vydání minulý týden uplynulo 45 let. Ve své době byla kritizovaná za přílišnou líbivost, ale právě proto získala pro reggae publikum po celém světě.

Alegorie exodu má na albu několik významů. V titulní písni zachycuje starozákonní příběh Mojžíše, který vyvádí svůj lid z Egypta a míří s ním do bezpečí, což má četné paralely v rastafariánské víře. Současně to mělo pro Marleyho velmi osobní význam, protože se po nepodařeném pokusu o jeho zabití v prosinci 1976 rozhodl odejít z Jamajky do Londýna. Exodus tak skutečně nahrával v nové zemi. V novém městě, které zrovna procházelo kulturními i třídními konflikty, jež se zrcadlily v nových žánrech jako punk nebo disco. Marley to vše pozoruje a bere si pro svou hudbu, co potřebuje. Rozhořčení i smířlivost – což jsou slova, jež vystihují nejprve stranu A, pak stranu B alba.

Výjimečná však byla hlavně Marleyho perspektiva, s níž pohlížel na euroamerickou sebestřednost, kterou pojmenoval i Time, když o Exodu napsal, že „čerpá inspiraci…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte