Žijeme v době, která je prosáknutá vizuální kulturou, jsme jí ovlivňováni na každém kroku. Většina lidí dnes vnímá svět kolem sebe především prostřednictvím obrazů, jež se na nás valí z médií, sociálních sítí, billboardů a podobně. A tak není náhoda, že jedním z fenoménů současnosti jsou virální videa neboli virály.

Virální video je takové video, které se rychle stane populárním a masově se šíří na internetu právě prostřednictvím sociálních sítí, e-mailů, chatů či různých platforem pro sdílení videí, nejčastěji na YouTube. Jde hlavně o zábavná videa, obrázky nebo články. K nejoblíbenějším patří děti, zvířecí miláčci, „šikovní“ řidiči a řidičky a různé vtipy na to, co zrovna hýbe světem. Aby se video prosadilo v dnešním vizuálními vjemy přesyceném prostoru, musí něčím zaujmout, vzbudit rozruch nebo šokovat, důležitý je prvek překvapení a humoru, případně ironie. Zároveň nesmí být video moc dlouhé, protože hrozí, že netrpělivý uživatel si na pointu nepočká a klikne někam jinam.

Může to všechno začít celkem nenápadně: přátelé či kolegové v práci si mezi sebou posílají nějaké video, které vzápětí přepošlou dalším lidem nebo ho dají na sociální sítě. Je-li dobré, začne se pak lavinovitě šířit dál a ty nejlepší mohou zasáhnout celý svět, podobně jako virová epidemie.

Proč se ale neříká „virové video“, jako je tomu třeba v případě „virové nákazy“ či „virové infekce“? Slovo „virální“ přišlo do češtiny z angličtiny. V ní má přídavné jméno „viral“ stejnou funkci jako české…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte