40A_foto Milan Bureš

„Nádhera. Naprosto úžasné,“ říká anglicky menší žena ve středních letech a vítr jí přitom cuchá kudrnaté vlasy. Stojí totiž uprostřed pěší lávky zavěšené mezi dvěma horskými hřebeny v pohoří Králického Sněžníku. Ocelový most se v horském větru mírně pohupuje a žena se pevně drží kovového zábradlí. Jmenuje se Toos Scheepens a s manželem Theem do odlehlých hor na pomezí východních Čech a Moravy přijeli až z Nizozemska. Přilákalo je sem dnešní otevření zbrusu nového mostu dlouhého celkem 721 metrů, který jeho stavitelé označují za nejdelší pěší visutou lávku na světě.

Nizozemští manželé se do Česka chystali za synem, který žije v Praze, a když se ve zprávách doslechli o otevření Sky Bridge 721, jak se stavba oficiálně jmenuje, rozhodli se udělat si výlet do přírody. „Jsme nadšení, je to po covidu náš první výlet a strašně jsme to potřebovali,“ říká Toos, která pracuje jako zdravotní sestra. Ocelový most manželům připadá krásný, moderní a do okolní přírody podle nich skvěle zapadá, stejně jako Stezka v oblacích, další nepřehlédnutelná stavba vypínající se na horském hřebeni hned vedle mostu.

Spirálovitá stavba ze dřeva a oceli navržená známým architektem Zdeňkem Fránkem, na niž je možné vystoupat jako na rozhlednu, je viditelná z velké dálky a už sedmým rokem sem přitahuje tisíce turistů z Česka i z ciziny. Netradiční propletenec zafungoval jako magnet, který z kdysi ospalé vesnice Dolní Morava ležící dole v údolí udělal rušný horský rezort. A jeho provozovatelé teď věří,…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte