V Márquezově novele Kronika ohlášené smrti ví o chystané vraždě celé město, nikdo s tím ale nic nedělá, nikdo budoucí oběť nevaruje. Podobná apatie jako by se v souvislosti s epidemií zmocnila celého Česka. Že kvůli infekčnější variantě viru hrozí koncem ledna až 200 tisíc nakažených denně? O. k., ono to nějak dopadne. Jako dosud vždycky.

Že jsou lidé epidemií už nesmírně unaveni, je normální, apaticky se k nadcházející vlně nákazy ale dosud stavěla i nová vláda. Ministr zdravotnictví Válek si nemyslí, že dojde k zahlcení jednotek intenzivní péče (jak říká v rozhovoru na str. 44–49),je to však nejistá prognóza. Ano, nová varianta omikron působí mírnější průběh nemoci, je ale mnohem nakažlivější. Jak se tyto dvě protichůdné vlastnosti promítnou do vývoje situace, nelze s jistotou říci. Pokud se dvousettisícový odhad denního počtu nakažených potvrdí (z čehož laboratoře odhalí pouze asi čtvrtinu), výsledný tlak na nemocnice může přesáhnout vše, co jsme dosud zažili. Ve Francii, kde zaznamenávají rekordní přírůstky infikovaných, jsou jednotky intenzivní péče nyní plné ze tří čtvrtin, a země už dokonce musela povolit nakaženým zdravotníkům, aby dál ošetřovali pacienty.

Omikron nelze zastavit, ale mnohé státy se snaží vlnu aspoň brzdit, protože každé zploštění křivek znamená menší problém pro nemocnice, pro ekonomiku a také méně mrtvých. Německo, Itálie, Francie nebo Portugalsko zavřely noční kluby, v Nizozemsku končí společenský život úderem páté…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte