Rammstein live in concert
German rock band Rammstein performs live on stage at Gods Of Metal 2016. Monza (Italy) June 2nd, 2016 (Photo by Elena Di Vincenzo/Archivio Elena di Vincenzo/Mondadori Portfolio via Getty Images) • Autor: Mondadori Portfolio via Getty Im

Zahrávají si s ohněm už téměř třicet let. Doslova i obrazně. Jejich show se neobejde bez plamenometů a ohromující pyrotechniky. Stejně tak provokují a vzbuzují poděšené reakce. Tím, o čem zpívají a jak se prezentují. A sami už se chutí šokovat i nejednou spálili. Rammstein jsou úchvatný světový fenomén. Na jednu stranu se jedná o komerčně nejúspěšnější kulturní export Německa, který přitahuje davy. Fascinují ale také akademiky, kteří na jejich tvorbě sledují možnosti výuky němčiny a na základě jejich písní, klipů a koncertů zase píšou studie na témata, jako je identita bývalého východního bloku, moderní pojetí maskulinity, dědictví německého romantismu, případně zkoumají, proč jsou mezi jejich fanoušky ve velkém rozpětí příznivci politické levice i pravice.

58C_foto Bryan Adams
Šestice punkerů z bývalé NDR…

V historickém okamžiku, krátce po pádu železné opony, si šestice punkerů z bývalé NDR vytvořila vlastní neopakovatelný rukopis a postupně s ním dobyli evropský i americký kontinent. Stačí pár vteřin, aby publikum okamžitě rozpoznalo, že poslouchá Rammstein. Tvrdé, strojově opakované riffy slouží jako základ pro písně, v nichž se rozervaný patos střídá s výjevy hnusu, a oboje pak vrací na zem groteskní humor. Pod přehnanou krustou maskulinity se nachází křehkost i slabost. A nejinak tomu je na novém album Zeit, které Rammstein představí na dvou velkých koncertech v pražských Letňanech už 15. a 16. května.

[image id=„200257101“ caption="...…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1536

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte