21A_jaros
Martin Baxa na sjezdu ODS • Autor: Milan Jaroš

O vliv na veřejnoprávní média se v české politice obvykle svádějí velmi tvrdé bitvy. Nástup Fialovy vlády provázelo očekávání, že situace se uklidní: pětikoalice má ve sněmovně jasnou většinu, pomocí níž může pohodlně doplnit jak televizní, tak rozhlasovou radu, kde zbyla (také díky dřívějšímu bojkotu nynějších vládních stran) z minulého volebního období neobsazená místa. V programovém prohlášení pak kabinet sliboval legislativní změny – zapojení Senátu do volby radních, což bylo hodnoceno jako vcelku rozumné. Jenže vládní většina se překvapivě rozplynula, když pětikoalice nedokázala – se dvěma výjimkami – rady doplnit. Nový zákon, který kromě rozšíření kompetencí do horní komory obsahuje i další novinky, narazil na kritiku vládních legislativců, podle nichž se v některých pasážích dostává do rozporu s ústavou.

Protiústavní, nebo ne?

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) si podle svých slov nemyslel, že vstupuje na tenký led. „Naši právníci byli jednoznačně přesvědčeni o tom, že je to v pořádku,“ říká dnes Baxa. „A dál si za tím stojí.“ V pořádku je podle právníků Baxova rezortu ustanovení dvou novel zákona o České televizi a Českém rozhlase (každé médium má vlastní právní úpravu), v nichž ministerstvo navrhuje, aby stávajícím členům obou rad členství zaniklo tři měsíce poté, co zákon začne platit. Následně by byly obě rady navoleny podle nových pravidel. Jde sice o radikální krok, podle Baxy má však svůj důvod. „Změny, které navrhujeme, jsou natolik zásadní, že je…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1768

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte