Podobnost s pomocí ukrajinským uprchlíkům nelze přehlédnout. Koaliční vláda Petra Fialy minulou středu schválila balíček návrhů, v jejichž marketingově vyleštěném středu je jednorázový příspěvek ve výši pěti tisíc korun, který je určen každému jednotlivému dítěti žijícímu v domácnosti, jež vykazuje roční čistý příjem do milionu korun. Vcelku vysoká hranice pro nárok na dávku zjevně míří na tuzemskou střední třídu, která je stoupajícími náklady na život rovněž zasažena. Zároveň je ale terčem kritiky expertů, kteří upozorňují, že takto velkoryse rozkročená pomoc zahrne i lidi, kteří ji tolik nepotřebují, a to místo toho, aby vláda posílila adresnou podporu nejohroženějším skupinám.

Adresně funguje hlavně příspěvek na bydlení, který ovšem – zejména kvůli jeho mimořádné administrativní náročnosti – využívá mnohem méně lidí, než kolik jich má na dávku nárok. Nárok vzniká, když náklady na bydlení přesáhnou 30 procent příjmů domácnosti – a v této situaci je aktuálně podle odhadů sociologa Daniela Prokopa až 900 tisíc ze čtyř milionů českých domácností. Jak už ale Respekt informoval, zjednodušení podmínek pro čerpání příspěvku na bydlení bude trvat další rok.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na pětitisícový příspěvek dosáhnou více než dva miliony dětí do osmnácti let, peníze by od státu měly obdržet nejpozději do konce srpna. Časový plán je však kritizován opozicí, podle níž lidem dorazí finanční podpora od státu „pozdě“. Jinak ale hnutí ANO…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte